Retro potápění v lehké potápěčské soupravě PL-40, Bánov 5. listopadu 2024

V úterý 5. listopadu 2024 jsem si po neuvěřitelných 57 letech zopakoval ponor s prvním potápěčským oblekem československé produkce PL-40. Oblek je součástí „Lehké potápěčské soupravy PL-40“, která byla vyrobena pro Československou lidovou armádu v roce 1966. První cestu pod hladinu s tímto oblekem jsem absolvoval v květnu 1967 v mrtvém ramenu řeky Nitry v Šuranech. Můj nejlepší kamarád Milan Sucháň jakožto náčelník výcvikového střediska branců-potápěčů v Nových Zámcích tehdy prováděl praktický výcvik ve štěrkovištích či právě v mrtvém ramenu Nitry, a to v rámci týdenních výcvikových soustředění. Jedno takové organizoval i v květnu roku 1967. A právě tehdy, kdy jsem do Šuran přijel navštívit rodinu, jsem se dostal na místo, kde se konalo, a uskutečnil krátký ponor ve zmíněné soupravě. Do její plicní automatiky mi vzduch přiváděla hadice ze 40litrových láhví. Takový systém se nazývá potápění s nargilé. Ponor to nebyl zrovna ideální, protože na dně bylo bahno a pro tamní malou hloubku jsem se vlastně ani nezanořil. Navzdory tomu to pro mne byl úžasný zážitek, na který si i po tolika letech dobře vzpomínám. Tyto okamžiky mám i obrazově zdokumentované. Vložil jsem je za snímky letošního potápění u Bánova.

Stávající Lehkou potápěčskou soupravu PL-40 jsem získal od Josefa Koutka z třeboňského potápěčského klubu. Souprava nebyla kompletní a scházelo v ní mnoho součástí, konkrétně nůž, podvodní svítilna, buzola, celoobličejová maska DM‑2, plovoucí potápěčský oblek PPO, komunikační systém a nízkotlaková hadice k systému nargilé. Téměř všechny tyto chybějící věci se mi podařilo postupně poshánět, takže v současné době postrádám pouze hadici s koncovkou k nargilé a komunikační systém. Potápěčský oblek je velmi zachovalý; řekl bych, že ani nebyl ve vodě, a také další součásti nezbytné pro vystrojení potápěče nebyly nepoužité. Jen pryžové těsnící manžety absolutně nepoužitelné a musím je nahradit novými.

Oba díly obleku jsem důkladně očistil, vnitřky dezinfikoval a rozhodl se oblek vyzkoušet pod vodou. Usoudil jsem, že nejlepší lokalitou pro celou akci bude štěrkoviště v mých rodných Šuranech. Právě tam bych měl dobrý tým pro ostrojení, a především vstup do vody. Milan Sucháň má ze zmíněného výcviku branců v šedesátých letech ostrojování potápěčů do obleku PL-40 v živé paměti. O pomoc jsem požádal také další kamarády ze Šuran a Nových Zámků. Milan mi nakonec navrhl, že nejvhodnější lokalitou pro potápění bude jezero Záhon u Bánova. Autem se dá dojet až na břeh, a samotný vstup do vody je tam pro vystrojeného potápěče, až na jeden malý schůdek, příznivý.

V inkriminovaný den panovalo překrásné počasí a bylo jasno a bezvětří. Chtěl jsem tuto mimořádnou příležitost k prověření těsnosti obleku využít naplno a zdokumentovat celý postup oblékání až po samotný ponor, mimo jiné za účelem zpracování článku o „Lehké potápěčské soupravě PL-40“ do zahraničního časopisu TauchHistorie, prezentace na mých webových stránkách a pořízení stručné metodiky pro případné retro potápění při akcích Společnosti pro historii potápění ČR. Vzal jsem si proto starou i novou verzi potápěčského přístroje PL-40.

O fotografování jsem požádal kamaráda Karola Németha (OK TEAM Šurany) a vynikající fotografku Renátu Kozlíkovou z šuranského městského kulturního střediska. Na video celý průběh potápěčské akce natočil rovněž pozvaný pan Vojtech Balaško.

Do obleku mi pomáhali Milan Sucháň, Oto Bršel se synem Michalem a Ľubomír Augustín. Své role se zhostili perfektně, důkladně přetáhli pryžový pás blůzy přes manžetu kalhot a zajistili ho dvěma ocelovými stahovacími lanky. V rámci prezentace soupravy mi nasadili na řemen na prsou potápěčský nůž, na zápěstí jedné ruky buzolu a na tu druhou svítilnu. Jak už bylo řečeno, z důvodů fotodokumentace jsem se nechal vystrojit přístrojem starší konstrukce s ventilem rezervy dole, ale i s přístrojem novější konstrukce s otevíráním zásobního zařízení pomocí táhla rezervy.

Výsledek? Potápění se soupravou PL-40 bylo opravdu super! Do obleku mi nevnikla jediná kapka vody a zjistil jsem, že potápění v této legendární lehké soupravě bylo nejen bezpečné, ale pro mne – zkušeného potápěčského veterána – se proměnilo i ve velmi příjemnou zábavu.

Pro zájemce, kteří si chtějí retro potápění s touto soupravou vyzkoušet, by se lépe hodil systém nargilé, to znamená přivádění vzduchu k potápěči pomocí vzduchové hadice z tlakových láhví. Podaří-li se mi ho zkompletovat a doplnit o nové pryžové těsnící manžety, bude potápění s touto legendární potápěčskou technikou ve volné vodě zcela bezpečné.

Děkuji velmi pěkně Milanu Sucháňovi, Otovi Bršelovi, Michalu Bršelovi a Ľubomíru Augustínovi za jejich pomoc při výstroji do obleku a jištění v průběhu ponoru. Velké díky patří i Renáte Kozlíkové a Karolu Némethovi za pořízení pěkných fotografií.

 

Letošní mé retro potápění v armádní potápěčské soupravě PL-40 se konalo po 57 letech v jezeře Záhon u Bánova
V těchto bednách je uložena celá „Lehká potápěčská souprava PL-40“ z roku 1966
Do potápěčské boty o hmotnosti 6,5 kg mi pomáhá Oto Bršel
Milan Sucháň (vpravo) a Oto Bršel mi pomáhají navléct blůzu obleku PL-40
Oblek i po důkladném ošetření je poměrně tvrdý a navlékání blůzy na tělo je docela obtížné
Oto Bršel (vpravo) mi pomáhá upravit kapuci a celoobličejovou masku
Nyní je důležité přetáhnout gumový pás blůzy přes manžetu kalhot
Milan Sucháň mi kontroluje správné nasazení ocelového stahovacího lanka přes manžetu kalhot.
Oto Bršel mi nasazuje pryžové manžetové kroužky
Na pryžové manžetové kroužky mi nasazuje gumové rukavice. Shora to filmuje Vojtech Balaško
Ještě nasadit druhou rukavici a stáhnout ji kovovým stahovacím kroužkem
Michal Bršel mi na zápěstí připevňuje potápěčskou buzolu
Milan Sucháň (vlevo) a Oto Bršel mi na záda připevňují upínací desku plicní automatiky v sestavě nargilé
Vystrojený pro potápění v sestavě nargilé
Vystrojený pro potápění s přístrojem PL-40 starší konstrukce s otevíráním vzduchové rezervy ventilem vpravo dole
Vystrojený pro potápění s přístrojem novější konstrukce PL-401 s otevíráním rezervy pomocí táhla - pohled zpředu
Vystrojený pro potápění s přístrojem novější konstrukce PL-401 s otevíráním rezervy pomocí táhla - pohled zezadu
Detailní pohled na přístroj novější konstrukce PL-401 s otevíráním rezervy pomocí táhla
Poslední úpravy výstroje a návodčí Oto Bršel vydává pokyny pro signalizaci signálním lanem
Zcela připravený pomalu vstupuju do vody jezera
Pomalu se zanořuji do hlubin záhonského jezera
Pěkný snímek zanořování do Neptunovy říše
Pěkný snímek zanořování do Neptunovy říše
Pomalu se zanořuji do hlubin záhonského jezera
Pomalu se vynořuju z vody jezera
Vynořuji se z jezera a pociťuji příjemný pocit s pěkného ponoru v legendární potápěčské soupravě PL-40
Moje první potápění v armádní soupravě PL-40 v květnu 1967. Čekám na připojení telefonního kabelu pro komunikaci s návodčím
Branec-potápěč Milan Mráz z Bánova mi pomáhá při vstupu do vody mrtvého ramene řeky Nitry
S kamarádem Milanem Sucháňom (vpravo) v Šuranech v mrtvém ramenu řeky Nitry
Pomalu po bahenním dnu mrtvého ramene řeky Nitry vystupuji na břeh
Moje první potápění v armádní soupravě PL-40 v květnu 1967. Poslední snímek před výstupem na břeh