Aquasuper

Potápěčský nůž Aquasuper.
Země původu: 
ČSSR (ČR)
Rok výroby: 
1985+
Vintage Diving Knife, potápěčský nůž Aquasuper, Aquacentrum, Czechoslovakia

Potápěčský nůž Aquasuper byl vyráběn v osmdesátých letech minulého století podnikem Aquacentrum Praha. Koncepce nože vycházela z francouzského potápěčského nože SPIRODAG od legendární potápěčské firmy La Spirotechnique. Tento nůž byl vyvíjen pro potápěče místo zastaralého nože Piloun. Podle katalogu podniku Aquacentrum Praha byl vyráběn ve dvou variantách: s ostrou špičkou nebo špičkou ve tvaru plochého šroubováku. Nůž s ostrou špičkou byl pak také dodáván do ČSLA jako víceúčelový nůž pro jednotky vojskového a hloubkového průzkumu. V ČSLA byl schválen jako BONUS vz. 85. Na trh byl uváděn začátkem roku 1985. V příspěvku Pavla Katze v rubrice s čím pod vodou časopisu Vodní revue č. 1/1985 je uvedeno (viz. foto), že první nože byly zřejmě dodávány z pochvou dřívějšího nože Piloun. Pro vojskové zkoušky nože Bonus byla vyrobena nová pochva, která pak byla dodávána i k noži Aquasuper.

Čepel nože byla vyrobena z kvalitní houževnaté ocele AK5 o vysoké mechanické odolnosti a pevnosti. Její plochá je oboustranně broušená a na jedné straně s pilovitým ostřím. Na konci nože je průvlek na pojistnou šňůrku. Rukojeť je vyrobena z tvrdé pryže a boční plochy rukojeti jsou zdrsněny příčnými zářezy.

Pochva nože je z tvrzené pryže, na hoře a dole má průvleky pro upínací řemínky s kovovými přezkami k jejímu uchycení na lýtko nohy. Na přední horní části pochvy je uveden název podniku „aquacentrum“.

Podle mého názoru celková koncepce vycházela ze vzorů potápěčských nožů zahraničních výrobců. A určitě chtěl Aquacentrum vyrobit pro potápěče skvělý všestranný nůž, který přispěje k bezpečnosti potápěče pod vodou. Možno ho použít také jako dláto, šroubovák, páčidlo a sekeru. Nůž je však příliš masivní, čepel příliš hrubá a pochva je vyrobena z tvrdé pryže, co zvyšuje celkovou hmotnost nože. Rozhodně nebyl příliš vhodný pro potápěče. Zcela z nevhodného materiálu je gumový kroužek, který slouží zajištění nože proti vypadnutí z pochvy. Konec rukojeti je rozšířen na 45 mm a při uvolňování nebo zajišťování nože v pochvě, docházelo často k protržení gumového kroužku.

Technické parametry:

Výrobce:   Aquacentrum Praha 
Čepel: nerezavějící ocel Poldi AK5 
Hřbet čepele:   osazený 17 pilovými zuby
Celková délka nože v pochvě:  300 mm
Délka nože:  292 mm
Délka čepele:  150 mm
Šířka čepele:  33 mm
Hmotnost nože bez pochvy:   280 g
Hmotnost nože s pochvou:   500 g
Pochva:  pryžová

 

Potápěčský nůž Aquasuper.
Potápěčský nůž Aquasuper s pochvou.
Potápěčský nůž Aquasuper s pochvou.
Potápěčský nůž Aquasuper s pochvou.
Potápěčský nůž Aquasuper s pochvou.
Rub a líc potápěčského nože Aquasuper.
Obě verze nože Aquasuper: horní nůž s ostrou špičkou, dolní ve tvaru šroubováku.
Potápěčský nůž s ostrou špičkou označován také jako BONUS.
Rub a líc pochvy potápěčského nože Aquasuper.
K zajištění nože v pochvě proti vypadnutí sloužil gumový kroužek.
Potápěčský nůž Aquasuper v pochvě.
Potápěčský nůž Aquasuper v pochvě.
Obrázek v katalogu Aquacentrum Praha. Pochva na obrázku je určená pro nůž PILOUN.
Popis nože Aquasuper v katalogu Aquacentrum Praha.
Příspěvek Pavla Katze v časopisu Vodní revue 1/1985 o uvedení nože Aquasuper do prodeje.
Obrázek nože Spirotag z katalogu firmy La Spirotechnique.