Po pěti létech vyšel třetí díl této jedinečné historické obrazové a písemné publikace zaměřené především na historii potápěčských klubů České republiky a Slovenské republiky.
Tato publikace vás provede bohatou sportovní, výcvikovou, pracovní a rekreační činností potápěčských klubů, které vznikaly na konci padesátých až sedmdesátých letech minulého století, v mnoha případech ovlivněny prvními filmy J. Y. Cousteaua a H. Hasse.
První organizované aktivity lze v historii potápění v Československu nalézt již kolem roku 1956. Šedesátá léta minulého století pak zaznamenala velký rozmach sportovního potápění.
S rozvojem potápěčské techniky (zejména průmyslové výroby prvního československého přístroje REKORD), a také díky nebývalému zájmu ze strany prvních nadšenců o sportovní potápění dochází po celém Československu k založení mnoha zprvu vodáckých, a následně potápěčských kroužků a klubů organizovaných pod Svazem pro spolupráci s armádou (Svazarm).
Vznikaly ve složitých materiálních podmínkách, kdy na trhu nebyl dostatek základní potápěčské výstroje, o přístrojích a oblecích ani nemluvě. Přesto se našli někteří nadšenci, kteří si sami vyráběli základní výstroj a dokonce i vzduchové či kyslíkové dýchací přístroje, aby mohli nahlédnout do podvodního světa.
Velký průlom v historii potápění způsobil rok 1968, kdy byl ustanoven Svaz potápěčů Československa. Díky organizačním změnám ve Svazarmu a výrobě potápěčské techniky dochází k masivnímu rozvoji sportovního potápění a klubové činnosti.
Jednoznačně lze říci, že kroužky a kluby sportovních potápěčů, jejich úspěchy i nezdary tvořily nedílnou součást historie i současnosti našeho potápění. Mnohé z nich se mohou právem pyšnit sportovními úspěchy svých členů, jiné zase úspěchy ve prospěch národního hospodářství při práci na nejrůznějších objektech a činnostech vázaných k vodě.
Kniha je připomínkou úsilí a dovednosti všech nadšenců organizovaných v potápěčských klubech, ale také vstupu tohoto odvětví do oblasti rekreační, pracovní, výzkumné i badatelské. Bez aktivní klubové činnosti by se historie potápění v českých zemích a na Slovensku nekonala. Publikace jistě potěší vyznavače potápěčského sportu. A v neposlední řadě i všechny, kteří mají rádi vodu, zejména pak ty, kteří tomuto sportu zasvětili kus svého života. Rozhodně by ve vaší knihovně neměla chybět…!
Křest třetího dílu publikace „Co všechno neodnesl čas … III. se konal 7. ledna 2022 v Městské knihovně Michala Matunáka Šurany. Při vystoupení o tvorbě tohoto dílu jsem neopomenul informaci
o vydání knihy Pepy Dvořáčka „Historie potápění v Českých zemích a na Slovensku“, kterou to všechno začalo. Připomněl jsem také informaci o vydání prvních dvou dílů. Pracovnice knihovny paní Mgr. Zuzana Kurucová a paní Božena Hrušková připravily občerstvení a příjemné prostředí pro konání křtu, za co jsem jim velmi pěkně poděkoval. Role kmotrů se ujali zakladatel a první předseda klubu Milan Sucháň a druhý předseda klubu Peter Kleinert. Celou akci moderovala ředitelka šuranského gymnázia Ing. Mgr. Alžbeta Danielová. Velmi pěkně děkuji paní Alžbete Danielové za perfektní organizaci křtu a příjemné posezení s přáteli.
Bibliografie:
Šuráni, Dušan, Dvořáček, Jan Josef a kolektiv autorů potápěčských klubů, ZO ČSS a Společnosti pro historii potápění ČR; (2021) „Co všechno neodnesl čas … III“. Vytištěno v tiskárně MORAVAPRESS, s.r.o. Ostrava v roce 2021. 1. Vydání. Obsahuje 328 stran + obal, 256 barevných a 387 černobílých fotografií, 69 log a 5 kreseb. Grafická úprava a sazba Dušan Šuráni. Rozměr 310x220 mm, tisk na křídovém papíru, šitá vazba. Hmotnost knihy: 1810 g.