Výroba potápěčského přístroje Medi 713 začala v polovině padesátých let minulého století v továrně VEB Medizintechnik v Lipsku v bývalé NDR. Byl to první průmyslově vyrobený potápěčský přístroj na stlačený vzduch používaný od roku 1958 v klubech a kroužcích potápění a branného vodáctví bývalého Svazarmu.
Automatika je pevně spojena s kostrou přístroje. Ocelové láhve jsou připojeny k vysokotlakému spojovacímu potrubí s automatikou a manometrem. Při plnění musely být láhve od přístroje vždy odpojeny. Na trubkové konstrukci jsou připevněny popruhy pro umístění přístroje na záda potápěče.
Výrobou prošlo několik prototypů přístrojů, z nichž každý prošel určitým vylepšením. V ústence prvního prototypu modelů 713 ještě nebyly vestavěny ventily. Dýchání pod vodou to tím značně znesnadňovalo – při dýchání s partnerem z jednoho přístroje při řešení krizových situacích proudila do hadic voda. Proto přibyl do nádechové části ústenky ventil.
Od roku 1960 byl vyráběn model 713A. U něj prošla proměnou trubková konstrukce, a to zejména v její dolní části. Krátce před koncem výroby modelu 713A – v roce 1968 – byl vsazen ventil také do výdechové části ústenky.
Hmotnost přístroje bez láhví | 3,5 kg |
Hmotnost přístroje s naplněnými láhvemi | 11,7 kg |
Hmotnost kompletního přístroje | 14 kg |
Maximální hloubka potápění | 15 m |
K přístroji se dodávala přenosná brašna, která obsahovala kromě vlastního přístroje 1 pár ploutví, potápěčské brýle s nosnou svěrkou, přepouštěcí zařízení, otevřený klíč 32, těsnící kroužky a návod k obsluze.
Přístroj je vybaven dvěma ocelovými láhvemi, každá o obsahu 3 litry s provozním tlakem 15 MPa. Plnící tlak lahví byl u modelu 713A zvýšen z 15 MPa na 20 MPa. K automatice se mohly přišroubovat čtyř, pěti nebo šestilitrové láhve se stlačeným vzduchem, a tím se prodloužila doba potápění. Byl vybaven jednostupňovou automatikou s otevíraným ventilu po proudu vzduchu.
Přístroj Medi 713A byl dodáván v barvách kladívkově zelené, šedé nebo matném chromu podle přání zákazníka.
Mezi jednotlivými prototypy přístrojů šly do výroby ověřovací série. V každém dalším roce dostaly funkční prototypy novou sérii čísel. A některé série nebyly vůbec vyrobeny. Tím lze vysvětlit, že ačkoliv se podle neověřených údajů dostalo do oběhu zhruba 900 kusů obou modelů, na konci jeho výroby nesly přístroje modelu 713A například výrobní číslo 1357. Model 713 byl vyráběn do roku 1959. K tomuto datu se dostalo z továrny do prodeje zhruba 210 kusů. V následujícím roce už začala výroba modelu 713A a v roce 1968 byla výroba tohoto přístroje definitivně ukončena.