Rejnok I.

Potápěčská maska Rejnok I.
Země původu: 
ČSSR (ČR)
Vintage Diving Mask Rejnok I., potápěčská maska Rejnok I., Tauchmaske Rejnok I., potápěčský klub Pardubice, ČSSR (ČR).

Potápěčskou masku  Rejnok I. vyráběli v letech 1963–1964 členové klubu potápěčů Pardubice, kdy na trhu nebyla prakticky žádná základní potápěčská výstroj. V té době se do Československa v omezeném množství dovážela maska Pirát a ploutve Hydro-slip z bývalé NDR. Později dováželi potápěčské masky, vybavené již kompenzátorem z Maďarska a SSSR.

Pardubický potápěčský klub byl jeden z mála klubů, které mohli na začátku šedesátých let oficiálně vykonávat vedlejší hospodářskou činnost. To jim také umožnilo věnovat se výrobě potápěčských masek a automatik.

Konstruktéři makety a kokily potápěčské masky Rejnok I. byli Vladimír Kalhous a Jan Zeman. Oba byli natolik zručný, že dokázali vyrobit formu masky a zhotovit kokilu ze siluminu (slitina hliníku a křemíku) pro výrobu pryžové části masky. Na jejich výrobě se hlavně podílel Jiří Mudruška. Masky vyráběli v prostorách klubu v Jägermannově ulici.

Masky i upínací pásky byly vyráběny z černé pryže. Stahovací objímka z tvrdé umělé hmoty. Přezky byly z nerezavějící oceli.

Oválný tvar poskytoval potápěči široké zorné pole. Průzor byl vyroben z tvrzeného skla o síle 3,5 mm a jeho okraj byl opracován a zabroušen. Přestože neměla tvarovaný tubus, na obličeji seděla docela pohodlně. Výhodou byl zabudovaný kompenzátor, který umožňoval potápěči stiskem nosu dvěma prsty pohodlně vyrovnat tlak ve středouší. 

Maska se svým tvarem nápadně podobá nějaké ze zahraničních masek, která jim posloužila jako vzor. První masky s kompenzátorem byly vyráběny již v roce 1958, např. Equi-Spiro a „Compensator“ od francouzských firem La Spirotenique a Beuchat (Tarzan).

O masky byl mezi začínající potápěči velký zájem nejen ve vlastním klubu ale i v celé republice. Její vývoj pokračoval vylepšením modelem Rejnok II, který byl opatřen výdechovým ventilkem. Výroba masek Rejnok II byla pro pardubický potápěčský klub prvním úspěšným produktem.

Obou modelů bylo vyrobeno ca 300 ks.

Fotografie potápěčské masky a formy pořídil Dušan Šuráni. 

 

Potápěčská maska Rejnok I.
Potápěčská maska Rejnok I. – detailní pohled.
Potápěčská maska Rejnok I. – pohled z boku.
Potápěčská maska Rejnok I. – front.
Pryžové tělo potápěčské masky Rejnok I. – front.
Potápěčská maska Rejnok I. – back.
Potápěčská maska Rejnok I. – pohled ze spodu na kompenzátor.
Potápěčská maska Rejnok I. (vlevo) a francouzská potápěčská maska Espadon–Compensator (vpravo) – front.
Potápěčská maska Rejnok I. (vlevo) a francouzská potápěčská maska Espadon–Compensator (vpravo) – pohled zespodu na kompenzátory.
Forma pro zhotovení kokily pro odlévání masky, která se skládá ze třech částí: horní, spodní část a výplň.
Horní a dolní část formy pro zhotovení kokily pro odlévání masky.
Kompletní uzavřená forma s horní a dolní částí a výplní.
Dolní část formy (modrá) a originální dolní část kokily ze šedé litiny pro tlakové odlívání masky.
Originální dolní část kokily ze šedé litiny pro tlakové odlívání masky.
Propagační fotografie obou modelů – Rejnok I (vpravo) a Rejnok II (vlevo).
Titulní strana katalogu potápěčské firmy Tauchtechnik ,ročník 1962.
Ukázka z katalogu Tauchtechnik 1962 francouzské masky Equi-Spiro.