Tiger Shark

Potápěčská maska Tiger Shark.
Země původu: 
Chorvatsko
Rok výroby: 
1975+
Vintage Diving Mask Tiger Shark, potápěčská maska Tiger Shark, Tauchmaske Tiger Shark, Jugoslavia, (Chorvatsko).

Potápěčskou masku Tiger Shark vyráběla v sedmdesátých  letech jugoslávská firma RIS-SPORTNAUTIK Zagreb ve své pobočce v Gradačacu, v nynější Bosně a Hercegovině. Firma RIS-SPORTNAUTIK byla založena v roce 1961. V počátcích vyráběla ploutve včetně jednoho modelu s názvem Neptun, které byly k dispozici v dětských i dospělých velikostech. Kvalita prvních manuálně vyráběných masek byla samozřejmě sporná. Bylo téměř nemožné zabránit tomu, aby maska ​​nepropouštěla ​​mořskou vodu nebo se nezamlžovala, nemluvě o problémech s vyrovnáváním tlaku ve středouší.

Svým tvarem se maska Tiger Shark podobá celoobličejové masce s integrovaným šnorchlem zakončeným uzávěrem při zanoření. Oválný tvar poskytoval potápěči široké zorné pole. Průzor byl vyroben z tvrzeného skla o síle 4 mm a jeho okraj byl opracován a zabroušen. Přestože neměla tvarovaný tubus, na obličeji seděla vcelku pohodlně. Maska rovněž postrádala zabudovaný kompenzátor, který by potápěči umožňoval stiskem nosu dvěma prsty pohodlně vyrovnat tlak ve středouší. Maska a upínací pásek se vyráběly z černé pryže, přezky z nerezavějící oceli.

Původní jugoslávská firma RIS-Záhřeb vyrobila nejméně dva modely celoobličejové potápěčské masky a jednou z nich je právě Tiger Shark. Její předchůdkyně ještě neměla dýchací trubici s uzávěrem. Firma RIS-SPORTNAUTIK v Gradačacu – v rámci vojenského a námořního programu – uvedla od roku 1975 do výroby gumové čluny, neoprenové obleky, masky, ploutve a další výrobky z pryže.

V roce 1990 došlo k likvidaci továrny RIS v Zagrebe a veškerá produkce se přesměrovala do její dřívější pobočky v Gradačacu. Nástupnická společnost se jmenuje RIS Marine Záhřeb a v současnosti se stejně jako její protějšek v Bosně a Hercegovině zabývá obchodem s gumovými čluny.

V západní Evropě bylo od padesátých do sedmdesátých let minulého století na trhu mnoho kombinovaných masek s jednou nebo dvěma dýchacími trubicemi. Výrobou těchto masek se zabývaly zejména italské potápěčské firmy Cressi sub, Pirelli a Salvas.

Děkuji Viliamovi Horváthovi z Trnavy za zapůjčení potápěčské masky Tiger Shark a také Franjovi Zeljakovi ze Splitu za cenné informace o jejím výrobci.

Fotografie potápěčské masky Tiger Shark pořídil Dušan Šuráni. 

 

Potápěčská maska Tiger Shark.
Potápěčská maska Tiger Shark – detailní pohled.
Potápěčská maska Tiger Shark – front.
Potápěčská maska Tiger Shark – pohled z boku.
Potápěčská maska Tiger Shark – detailní pohled z boku.
Potápěčská maska Tiger Shark – back.
Potápěčská maska Tiger Shark – pohled ze shora na název masky.
. Potápěčská maska Tiger Shark – detail názvu masky.
Dvojitý upínací pásek s názvem potápěčské firmy – RIS Zagreb.
Dvojitý upínací pásek s názvem potápěčské firmy – detail RIS Zagreb.
Potápěčská maska v modré barvě s dýchací trubicí, která byla vyráběna v potápěčské firmě RIS-Zagreb – front.
Název firmy RIS-Zagreb na upínacím pásku.
Potápěčská maska v modré barvě s dýchací trubicí, která byla vyráběna v potápěčské firmě RIS-Zagreb – back.
Potápěčská maska v oranžové barvě s dýchací trubicí, která byla vyráběna v potápěčské firmě RIS-Zagreb – pohled z boku.
Potápěčská maska v oranžové barvě s dýchací trubicí, která byla vyráběna v potápěčské firmě RIS-Zagreb – pohled z boku.
Současný podnik RIS-SPORTNAUTIK v Gradačacu v Bosně a Hercegovině.